شما اینجا هستید
آخرین اخبار

برای نمایش در سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: با ایران برای ادامه بازرسی‌ها تا سه ماه آینده توافق کردیم
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: با ایران برای ادامه بازرسی‌ها تا سه ماه آینده توافق کردیم

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد با تهران برای حفظ نظارت‌های آژانس بر تاسیسات هسته‌ای ایران به توافقی موقت دست‌ یافته است.

آقای گروسی شامگاه یکشنبه پس از ترک تهران و در فرودگاه وین گفت: «برای ادامه نظارت‌های "رضایت بخش" به مدت سه ماه با ایران توافق کردیم. با این حال بازرسی‌ها از روز سه‌شنبه ۲۳ فوریه ( 5 اسفند ) محدودتر خواهند شد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای گروسی با اشاره به کاهش میزان دسترسی بازرسان گفت: «باید با واقعیت مواجه شد، اما این امکان را خواهیم داشت که نظارت و راستی‌آزمایی لازم را انجام دهیم... به این ترتیب شرایط در کوتاه مدت کنترل خواهد شد.

دبیرکل آژانس بین‌المللی اتمی که شب شنبه وارد تهران شد، توافق اخیر را نتیجه «قابل قبول» رایزنی‌های فشرده با مقام‌های ایرانی توصیف کرد.

براساس این توافقنامه «دوجانبه و فنی» شمار بازرسان (نمایندگان) آژانس در سه ماه آینده بدون تغییر باقی خواهد ماند و امکان بازرسی‌های سرزده آژانس همچنان ادامه خواهد یافت.

با اینحال و به گفته آقای گروسی، قانون ایران که محدودیت‌های برای بازرسان، ازجمله در دسترسی به سایت‌های نظامی مشکوک ایجاد می‌کند، در صورت عدم لغو تحریم‌های ایالات متحده آمریکا از روز ۲۳ فوریه اجرایی خواهد شد. وی با ابراز تاسف از اجرایی شدن این قانون گفت: «به نظر ما وضعیت وخیم است اما آژانس به خدمت خود به جامعه جهانی ادامه خواهد داد.»

مجلس شورای اسلامی پیش از این با تصویب قانونی دولت را مکلف به پایان اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای موظف کرده بود.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای با اشاره تلویحی به مذاکرات احتمالی میان ایران و دیگر طرف‌های برجام گفت: «مطمئنا برای رسیدن به شرایط پایدار باید مذاکرات سیاست انجام شود که در حیطه اختیار من نیست.»

رافائل گروسی در جریان سفر یک روزه خود به تهران با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

کمی پیش از کنفرانس خبری آقای گروسی، کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار پیامی در توییتر «مذاکرات میان آژانس و ایران را سازنده و بر اساس احترام متقابل توصیف کرده بود. »

جمهوری اسلامی ایران یک سال پس از خروج ایالات متحده از برجام و با انتقاد شدید از پایبند نبودن اروپا به تعهدات خود در قبال این توافق بین‌المللی، پایبندی خود به برجام را در چند مرحله کاهش داد.

دیدگاه 0

ارسال دیدگاه

آخرین اخبار
سایه جنگ بر شرق اروپا؛ آیا پوتین برای حمله به اوکراین آماده می‌شود؟
سایه جنگ بر شرق اروپا؛ آی ...

سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ۲۳:۵۲

نشست کمیسیون مشترک برجام در وین؛ هیئت‌ها به پایتخت‌هایشان باز می‌گردند
نشست کمیسیون مشترک برجام ...

سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ۲۳:۳۸

ربیعی: کسانی که شائبه انگیزه انتخاباتی دولت در مذاکرات احیای برجام را به میان می‌کشند، همان‌هایی هستند که سال‌ها به دنبال نابودی برجام به بهای مشقت زندگی مردم بوده اند
ربیعی: کسانی که شائبه انگ ...

سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ۲۳:۲۸

آخرین آمار کرونا در ایران، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰: فوت ۳۹۵ نفر در شبانه روز گذشته
آخرین آمار کرونا در ایران ...

سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ۲۳:۱۹

روحانی: در دوران جدید، در دنیا حتی برای فرماندهی نیروهای نظامی و وزیران دفاع از رجال غیرنظامی استفاده می‌شود تا ارتش‌ها از سیاست دور بمانند
روحانی: در دوران جدید، در ...

یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ۱۳:۵۳

فعالین اجتماعی
جزئیاتی از مراسم خاکسپاری شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه بریتانیا
جزئیاتی از مراسم خاکسپاری ....

یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ۱۰:۲۴

پناهیان: اگر ملت ایران از امتحان انتخابات سربلند بیرون بیاید، کافی است برای اینکه امام زمان ظهور کنند
پناهیان: اگر ملت ایران از ....

سه شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ ۱۱:۳۹

رئیس جمهوری برزیل به دلیل حرف‌های مردسالارانه به یک خبرنگار زن محکوم شد
رئیس جمهوری برزیل به دلیل ....

یکشنبه ۰۸ فروردین ۱۴۰۰ ۱۸:۳۷

رئيس جمهوری آذربایجان با روشن کردن مشعل در شوشا نوروز را جشن گرفت
رئيس جمهوری آذربایجان با ....

یکشنبه ۰۱ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۱۲