شما اینجا هستید
آخرین اخبار

برای نمایش در سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید

قاتل نامرئی؛ سوخت‌های فسیلی مسئول مرگ سالانه بیش از ۸ میلیون نفر در جهان
قاتل نامرئی؛ سوخت‌های فسیلی مسئول مرگ سالانه بیش از ۸ میلیون نفر در جهان

نتایج یک تحقیق که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد آلودگی ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی در سال ۲۰۱۸ منجر به مرگ دست‌کم ۸.۷ میلیون نفر در جهان شده است.

به گزارش نشریه گاردین و بنابر محاسبه پژوهشگران، آلودگی حاصل از سوختن موادی چون نفت و زغال‌سنگ سبب شده است تا یک نفر از هر پنج فرد درگذشته در دنیا، به خاطر این آلایندگی جان خود را از دست بدهد.

کشورهایی که بیشترین مصرف سوخت‌های فسیلی را برای کارخانه‌های برق، وسائل نقلیه و خانه‌ها دارند بیشترین تلفات را از این آلودگی متحمل می‌شوند به نحوی که از هر ۱۰ مرگ در ایالات متحده و اروپا دست‌کم یک مرگ ناشی از این مورد است.

تحقیق تازه در نتیجه همکاری تیمی از دانشمندان از دانشگاه‌های هاروارد آمریکا و دانشگاه‌های بیرمنگام، لستر و کالج لندن بریتانیا انجام شده است.

تعداد کشته‌شدگان بیش از برآوردهای قبلی است به نحوی که محققان این مطالعه را نیز شگفت‌زده کرده است. الیوز مارئیس، از دانشگاه کالج لندن می‌گوید: «ما ابتدا در انتشار نتایج تردید داشتیم چرا که این اعداد حیرت‌آور هستند.»

تعداد کشته‌های آلودگی بیش از مجموع افرادی است که هرساله در اثر کشیدن دخانیات و ابتلا به مالاریا جان خود را از دست می‌دهند.

نتایج تحقیق جدید در نشریه مطالعات محیط زیستی (Environment Research) منتشر شده است.

در پژوهش جدید، محققان بر تاثیر ذرات معلق در هوا یعنی ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرون که سی برابر کوچکتر از قطر موی یک انسان هستند، متمرکز هستند. این ذرات توسط نیروگاه‌ها، خودروها، کامیون‌ها و دیگر دستگا‌ه‌های آلاینده تولید می‌شوند و با ورود به ریه‌ها می‌توانند مشکلات فراوان تنفسی ایجاد کنند.

پژوهشگران در این تحقیق به جای آنکه بر تخمین‌های ماهواره‌ای و ایستگاه‌های شمارش ذرات معلق در زمین تکیه کنند، از مدلی سه‌بعدی از نقشه اقلیمی جهان استفاده کردند که توسط سازمان فضایی ناسا تهیه می‌شود.

این مدل دقت بالاتری دارد و می‌تواند میان منابع آلاینده تفکیک قائل شود؛ امری که به پژوهشگران کمک می‌کند تا با دقت بگویند مردم هر ناحیه چه نوع هوایی را استنشاق می‌کنند.

محققان می‌گویند هرچند اعداد به دست آمده از این پژوهش تکان‌دهنده است، با این حال احتمالا شمار مرگ و میر جهانی به خاطر آلودگی هوا بیشتر از این است.

دانشمندان می‌گویند توقف انتشار گازهای‌ آلاینده ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی، متوسط امید به زندگی را در جهان یک سال افزایش می‌دهد و همزمان باعث کاهش ۲.۹ تریلیون دلاری هزینه‌های اقتصادی و بهداشتی جهانی می‌شود.

دیدگاه 0

ارسال دیدگاه

آخرین اخبار
سایه جنگ بر شرق اروپا؛ آیا پوتین برای حمله به اوکراین آماده می‌شود؟
سایه جنگ بر شرق اروپا؛ آی ...

سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ۲۳:۵۲

نشست کمیسیون مشترک برجام در وین؛ هیئت‌ها به پایتخت‌هایشان باز می‌گردند
نشست کمیسیون مشترک برجام ...

سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ۲۳:۳۸

ربیعی: کسانی که شائبه انگیزه انتخاباتی دولت در مذاکرات احیای برجام را به میان می‌کشند، همان‌هایی هستند که سال‌ها به دنبال نابودی برجام به بهای مشقت زندگی مردم بوده اند
ربیعی: کسانی که شائبه انگ ...

سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ۲۳:۲۸

آخرین آمار کرونا در ایران، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰: فوت ۳۹۵ نفر در شبانه روز گذشته
آخرین آمار کرونا در ایران ...

سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ۲۳:۱۹

روحانی: در دوران جدید، در دنیا حتی برای فرماندهی نیروهای نظامی و وزیران دفاع از رجال غیرنظامی استفاده می‌شود تا ارتش‌ها از سیاست دور بمانند
روحانی: در دوران جدید، در ...

یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ۱۳:۵۳

فعالین اجتماعی
جزئیاتی از مراسم خاکسپاری شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه بریتانیا
جزئیاتی از مراسم خاکسپاری ....

یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ۱۰:۲۴

پناهیان: اگر ملت ایران از امتحان انتخابات سربلند بیرون بیاید، کافی است برای اینکه امام زمان ظهور کنند
پناهیان: اگر ملت ایران از ....

سه شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ ۱۱:۳۹

رئیس جمهوری برزیل به دلیل حرف‌های مردسالارانه به یک خبرنگار زن محکوم شد
رئیس جمهوری برزیل به دلیل ....

یکشنبه ۰۸ فروردین ۱۴۰۰ ۱۸:۳۷

رئيس جمهوری آذربایجان با روشن کردن مشعل در شوشا نوروز را جشن گرفت
رئيس جمهوری آذربایجان با ....

یکشنبه ۰۱ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۱۲