شما اینجا هستید
آخرین اخبار

برای نمایش در سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید

پیمان منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای بدون حضور قدرت‌های اتمی اجرایی شد
پیمان منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای بدون حضور قدرت‌های اتمی اجرایی شد

پیمان بین‌المللی منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای بدون امضای کشورهای بزرگ دارنده این نوع سلاح از روز جمعه اجرایی شد و مورد استقبال سازمان ملل قرار گرفت.

آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن ابراز خرسندی از اجرایی شدن اعتبار این پیمان با انتشار بیانیه‌ای آنرا گامی مهم به سوی جهانی از عاری از سلاح‌های هسته‌ای توصیف کرد.

دبیرکل سازمان ملل ضمن درخواست از کلیه کشورها برای همکاری بیشتر جهت دستیابی به پیشرفت‌های محسوس در زمینه امنیت و ایمنی جمعی افزود: «این نخستین پیمان خلع جنگ‌افزارهای هسته‌ای چند جانبه است که طی بیش از بیست سال گذشته منعقد شده است.»

پیمان منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای استفاده، توسعه، تولید، آزمایش، استقرار، ذخیره سازی و تهدید استفاده از این نوع تسلیحات را ممنوع می کند.

رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز به مناسبت اجرایی شدن اعتبار پیمان منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد: «امروز یک پیروزی بزرگ برای همه‌ بشریت محقق شد. بیایید این لحظه را دریابیم و از پیمان تا رسیدن به هدف تعیین شده که همانا جهانی بدون سلاح هسته‌ای است، حمایت کنیم.»

از سوی دیگر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز روز پنجشنبه طی سخنانی از همه کشورها خواست با امضای این پیمان تدارک شده در سازمان ملل متحد به پیشبرد صلح و همکاری‌های چند جانبه برای تحقق ایده جهان بدون سلاح هسته‌ای کمک کنند.

وی از این پیمان به عنوان نخستین ابزار حقوقی الزام‌آور یاد کرد که به صراحت استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را ممنوع می‌کند.

به گفته پاپ فرانسیس سلاح‌های هسته‌ای که استفاده از آن با تهدیدی همگانی روبرو است در اندک زمان جان شمار بسیار زیادی از ساکنان کره زمین را تهدید می‌کند و آسیب‌های جدی و طولانی مدت به محیط زیست وارد می‌سازد.

پیمان منع سلاح‌های هسته‌ای روز۲۴ اکتبر پنجاهمین امضا را از میان بیش از یکصد کشور تصویب کننده دریافت کرد تا زمینه اجرایی شدنش پس از ۹۰ روز فراهم شود.

فعالان ضد هسته‌ای و کشورهای امضا کننده امیدوارند که این پیمان حتی بدون همراهی قدرت‌های هسته‌ای بتواند تاثیرگذار باشد و «به عنوان ابزاری نمادین ذهنیت دارندگان تسلیحات هسته‌ای را به کلی تغییر دهد.»

جدا از ایالات متحده و روسیه که ۹۰ درصد سلاح‌های هسته‌ای جهان را در اختیار دارند فرانسه، چین، بریتانیا، هند، پاکستان، اسرائیل و کره‌ شمالی نیز دیگر کشورهای دارای تسلیحات هسته‌ای در جهان به شمار می‌آیند؛ در این میان این ۹ کشور تنها از آمریکا، روسیه، فرانسه، چین و بریتانیا به عنوان قدرت هسته‌ای نام برده می‌شود.

پیمان منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای ژوئیه ۲۰۱۷ به تصویب بیش از یکصد کشور عضو سازمان ملل متحد رسید که ایران نیز یکی از آنها بود.

کشورهای برخوردار از سلاح هسته‌ای و قدرت‌های مهم این حوزه هیچکدام پیمان یاد شده را امضا نکرده و حتی مذاکرات و گفتگوهای مرتبط با تصویب این پیمان را نیز تحریم کردند.

پیمان منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای در واقع ماحصل ابتکار مطرح شده از سوی کمپین بین‌المللی برای نابودی سلاحهای هسته‌ای موسوم به آیکان بود که سال ۲۰۱۷ موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شد.

دیدگاه 0

ارسال دیدگاه

آخرین اخبار
خشم طرفداران حقوق حیوانات از زنی که قلب زرافه را برای هدیه ولنتاین درآورد
خشم طرفداران حقوق حیوانات ...

پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ ۰۰:۲۰

خروج ۱۸ شرکت اروپایی از پروژه نورد استریم ۲ بدنبال تهدید آمریکا به تحریم
خروج ۱۸ شرکت اروپایی از پ ...

پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ ۰۰:۱۴

روحانی: می‌خواهید مردم رییس جمهوری انتخاب کنند که سیبل فحاشی و تهمت شود؟ مگر مردم بیکارند که پای صندوق رای بروند؟
روحانی: می‌خواهید مردم ری ...

پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ ۰۰:۰۴

«خیز سنگین» کرونای جهش یافته در خوزستان؛ ارائه دومین درخواست قرنطینه دو هفته‌ای
«خیز سنگین» کرونای جهش یا ...

چهارشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ ۲۳:۲۲

طرح جدید پیش فروش محصولات شرکت سایپا ویژه اسفند 99
طرح جدید پیش فروش محصولات ...

چهارشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ ۲۳:۰۳

فعالین اجتماعی
سازمان ملل: امارات مدارک زنده بودن شاهزاده لطیفه را ارائه کند
سازمان ملل: امارات مدارک ....

جمعه ۰۱ اسفند ۱۳۹۹ ۲۰:۱۸

نجات یافتن دو مرد و یک زن از یک جزیره دورافتاده‌ پس از ۳۳ روز
نجات یافتن دو مرد و یک زن ....

پنجشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۵۴

قاتل نامرئی؛ سوخت‌های فسیلی مسئول مرگ سالانه بیش از ۸ میلیون نفر در جهان
قاتل نامرئی؛ سوخت‌های فسی ....

سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ ۲۳:۵۳

نخستین کشور اتحادیه اروپا داروی ۲ هزار یورویی درمان کرونای ترامپ را خریداری کرد
نخستین کشور اتحادیه اروپا ....

یکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ ۱۶:۲۷