کد خبر : 754 | تاریخ خبر : سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۴۷

جمهوری اسلامی، ایران آمریکا راعامل نقض پیمان منع گسترش سلاح های اتمی معرفی کرد

جمهوری اسلامی، ایران آمریکا راعامل نقض پیمان منع گسترش سلاح های اتمی معرفی کرد

به گزارش اسکالات نیوز، جمهوری اسلامی ایران، ایالات متحده  آمریکا را عامل نقض پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان پی تی) معرفی کرده است. همزمان وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به اظهارات روز گذشته نخست وزیر رژیم صهیونیستی، آن سخنان را "نمایش جدید" این رژیم نامیده است.

مجید تخت روانچی، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، در نیویورک گفته است که عدم تمایل آمریکا برای تصویب پیمان جامع ممنوعیت آزمایش‌های اتمی و قصد این کشور برای انجام آزمایش‌های هسته‌ای بیشتر، با اسناد بین‌المللی از جمله پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی مغایرت دارد و نقض آن محسوب می‌شود.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد به مناسبت روز بین‌المللی مبارزه با آزمایش های هسته‌ای، نشستی در نیویورک برگزار کرده است. تخت روانچی در این نشست سخنرانی کرده و گفته "مطابق آخرین گزارش‌ها، آمریکا نه تنها به دنبال تصویب پیمان جامع ممنوعیت آزمایش‌های اتمی (سی تی بی تی) نیست بلکه قصد دارد آزمایش‌های انفجاری اتمی از جمله آزمایش‌های انفجاری اتمی زیر زمینی را از سر بگیرد.

آمریکا عضو پیمان جامع ممنوعیت آزمایش های اتمی نیست. برای اجرایی شدن این پیمان در سطح بین‌المللی، عضویت این  کشور ضروری است.

نماینده دائم ایران سیاست‌های آمریکا در مقوله جلوگیری از گسترش سلاح های اتمی را "غیرمسئولانه‌" خوانده و گفته "این سیاست ها که آخرین آنها خروج آمریکا از پیمان موشک‌های میانبرد اتمی (آی ان اف) است، برای تمام تلاش‌های بین المللی در جهت خلع سلاح اتمی و منع گسترش سلاح‌های اتمی مضر است و باید پایان یابد".

 تخت روانچی گفته بیشتر قربانیان سلاح های اتمی شهروندان کشور‌هایی بوده اند که این آزمایش‌ها را انجام نداده اند.

او گفته "در زمانی که برخی از کشور‌های دارنده سلاح اتمی، برنامه‌هایی برای توسعه سلاح‌های اتمی با کاربرد آسان دارند، پایان دادن به آزمایش تسلیحات اتمی از اهمیت بالایی برخوردار است".

ایالات متحده آمریکا، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه، هند، پاکستان و کره شمالی کشورهای دارای سلاح اتمی هستند. برآوردها حاکی از داشتن سلاح اتمی توسط رژیم صهیونیستی است اما این کشور رسما آن را اعلام نکرده است.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل خواستار حذف کامل سلاح های اتمی شده و گفته "این امر برای حفظ صلح و امنیت، به ویژه در منطقه‌ای بی ثبات همچون خاورمیانه ضروری است".

او مشخصاً رژیم صهیونیستی را "تهدید کننده صلح و امنیت منطقه و فراتر از منطقه" خوانده است.