کد خبر : 196 | تاریخ خبر : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ۱۹:۰۱

محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر، بعد از غش کردن در دادگاه درگذشت

محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر، بعد از غش کردن در دادگاه درگذشت

محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر که برای رسیدگی به اتهاماتش در دادگاه حاضر شده بود، در جلسه دادگاه غش کرد و بعد از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

مرسی در سال ۲۰۱۲ بعد از سرنگونی حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین مصر به ریاست جمهوری رسید. حکومت سی‌ساله مبارک یک سال بعد از آغاز موج اعتراض‌های "بهار عربی" سرنگون شد.

 مرسی در آن زمان از اعضای ارشد گروه اخوان‌المسلمین مصر بود. از او به عنوان اولین رئیس جمهور مصر نام برده می‌شود که در یک رای‌گیری دموکراتیک انتخاب شد اما مخالفانش او را به استبداد متهم می‌کردند.

 مرسی همچنین اولین رئیس‌جمهوری اسلامگرا و بدون پیشینه نظامی در مصر به شمار می‌رود.

او یک سال بعد با کودتای ارتش به رهبری عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور فعلی مصر، برکنار و در پی آن زندانی شد.

 مرسی که در حال گذراندن حکم زندان به خاطر یکی از اتهاماتش بود، با چندین اتهام دیگر هم روبرو بود.

محمد مرسی

EPA

محمد مرسی در یکی از جلسات دادگاه در سال ۲۰۱۶

به گفته یک منبع آگاه قضایی  مرسی بعد از حاضر شدن در دادگاه حدود ۲۰ دقیقه در مقابل قاضی صحبت کرده و بعد از آن از حال رفته است. بنا بر این گزارش او بعد ازانتقال به بیمارستان جان خود را از دست داده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، اولین رهبری بود که با ادای احترام به مرسی او را "شهید" خواند.

 مرسی در هنگام مرگ ۶۷ سال داشت.

محمد مرسی در سخنرانی خود بعد از انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور مصر از ارتش این کشور ستایش کرد و گفت که به هر طریق ممکن از آن حمایت خواهد کرد.

اما اختلافات او با نظامیان به تدریج بالا گرفت شد و در نهایت ارتش مصر در روز سوم ژوئیه ۲۰۱۳ در پی اعتراض‌‎های مخالفانش در خیابان‌ها، به ریاست جمهوری او پایان داد و قانون اساسی را تعلیق کرد.