شما اینجا هستید
آخرین اخبار

برای نمایش در سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید

دکتر روحانی: اگر ۴۰ سال است که به نتیجه نرسیده‌ایم، باید همه‌پرسی برپا کنیم
دکتر روحانی: اگر ۴۰ سال است که به نتیجه نرسیده‌ایم، باید همه‌پرسی برپا کنیم

به گزارش اسکالات نیوز، دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان، امروز (۲۴ مهر) در سخنرانی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاهی، به ضرورت "تعامل" با دیگر کشورها با توجه به تحریم‌های آمریکا اشاره کرد و گفت: "اگر سال‌ها بحث کردیم و به نتیجه نرسیدیم، باید راه را از طریق همه‌پرسی پیش ببریم از مردم بپرسیم. ۴۰ سال است داریم با هم بحث می‌کنیم. راه را باید انتخاب کنیم. از دانشگاه‌ها می‌خواهم نظرات اقتصادی‌شان را به ما بگویند."

دکتر روحانی با طرح پرسش "پیشرفت و آینده کشور در سایه تعامل با دنیا است یا تقابل؟"، گفت: "۴۰ سال است که ما به جواب قطعی در این باره نرسیده‌ایم یک عده می‌گویند تعامل سازنده انجام دهیم و یک عده می‌گویند تعامل مستمر؛ عده‌ای می‌گویند جز قدرت‌نمایی و کشتن دشمن خبیث و تقابل راه دیگری نیست، یک عده هم می‌گویند بسیاری از مشکلاتمان با دنیا را می‌توان با تعامل مستمر حل کنیم."

او در ادامه با بیان اینکه "یک عده می‌گویند حرف زدن با خارجی‌ها وقت تلف کردن است" افزوده که " ممکن است یک جایی هم جنگ لازم باشد که آن استثنا است. وقتی پهپادی وارد فضای ما می‌شود و به اخطار ما گوش نمی‌دهد ناچاریم موشک شلیک کنیم. اما در کل باید چه راهی را برگزینیم؟"

"اعتراف می‌کنیم که حتما نواقص وجود دارد"

دکتر حسن روحانی  گفت: "این که خدمات دولت به اندازه کافی هست یا نیست و اینکه ما برای دانشجویان از لحاظ تغذیه و خوابگاه به اندازه کافی امکانات را مهیا کرده‌ایم یا نه، اینجا اعتراف می‌کنیم که حتما نواقص وجود دارد اما همیشه علاقمند هستیم مشکلات را حل کنیم."

دکتر روحانی گفت: "اینجا در دانشگاه تهران ما زمانی برای ورزش همین‌جا می‌آمدیم و الان تبدیل به مرکز نماز شده؛ گرچه حالا برای نماز جمعه مصلی درست شده و آن فضا جزو فضای ورزشی دانشگاه بود و من تاکید می‌کنم به وزرا و روسای دانشگاه‌ها که به ورزش جوان‌ها، سلامت، تغذیه و رفاه آنها به همان اندازه که برای سیاست آنها و یادگیری وقت می‌گذاریم،‌ وقت بگذارند."

"بمبی که سر عده‌ای کوبیده می‌شود"

دکتر روحانی در مراسم بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور به مذاکره در رابطه با فعالیت اتمی ایران اشاره کرد و یادآور شد که "یک عده به ما می‌گفتند در مذاکره با آژانس بین‌المللی وقت تلف می‌کنید. آژانس در دستان آمریکا است. اما این مساله سال‌ها وقت برد و به نقطه‌ای رسیدیم که با همین آژانس مساله «پی ام دی» را حل کردیم و این برای بعضی‌ها خیلی سنگین است".

رئیس جمهوری ایران مذاکره را به بمبی تشبیه کرد که "سر عده‌ای کوبیده می‌شود". همچنین با اشاره به نتیجه این مذاکرات که منجر به توافق با قدرت‌های جهانی شد گفت: "مذاکره یک کوه بود که بر سر بر سر عده‌ای خراب شد."

دکتر روحانی بر "رابطه" با دیگر کشورها تاکید کرد و گفت: "در زمان تحریم می‌توانیم زندگی را بگذرانیم و دست در دست هم دهیم اما برای رشد و توسعه رابطه و تعامل با دنیا نیاز است."

"انتخابات؛ راه دیگری نداریم"

بخشی از سخنرانی رئیس جمهور کشورمان به موضوع انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی اختصاص داشت. او به نقش دانشگاه‌ها در انتخابات اشاره کرد و گفت: "هم اساتید و هم دانشجویان و هم فضای دانشگاه‌ها این‌ها هستند که فضا را گرم نگاه می‌دارند. زمان انقلاب هم دانشگاه یا حوزه‌ها بود که فضا را گرم نگاه می‌داشت و این‌ها پیشتاز بودند و امروز باید خود را برای انتخابات آماده کنیم."

دکتر روحانی ضمن بیان این‌که "راجع به انتخابات نقص و اشکال هم داریم" تاکید کرد: "با تجربه می‌گویم که راه دیگری نداریم. راهی جز فضای پرشور انتخابات نداریم، علیرغم همه اینها تنها راه برای ما انتخابات است."

رئیس جمهوری اشاره مستقیمی به نظارت استصوابی شورای نگهبان قانون اساسی نکرد اما به احتمال بروز "مشکل" برای نامزدی را یادآور شد. او گفت: "هرکه خود را شایسته می‌داند خود را کاندید کند. شاید مشکلی پیش بیاید ولی اشکال ندارد."

"مشکلات زیست محیطی در کوتاه مدت قابل حل است"

دکتر حسن روحانی "مشکلات" ایران را به دو دسته تقسیم بندی کرد و گفت: "ما در کشور یک سری مسائل داریم که حل و فصل آنها خیلی مشکل نیست ولی در دو یا سه سال می‌توان آنها را حل کرد؛ از جمله این مشکلات آب، محیط زیست و غیره هستند که با چند سال کار حل می‌شود."

رئیس قوه مجریه در رابطه با حل گروه دوم "مسایلی که در زمان کوتاه قابل حل نیست" از دانشگاه‌ها درخواست همکاری کرد.

"در کارآموزی فهمیدیم پزشکی قانونی یعنی چه"

دکتر روحانی گفت: در دانشگاه "مهارت لازم را یاد نگرفتیم" و اضافه کرد: "در کارآموزی قضایی یاد گرفتیم که چه کار کنیم. در پزشکی قانونی تهران روبروی پارک شهر، بار اول که وارد شدیم، سه چهار نفر در اولین ورود ما غش کردند، در آنجا یکی را می‌شکافند،‌ یکی در حال دوختن جسد است و یکی اره می‌کند! آنجا بود که فهمیدیم پزشکی قانونی یعنی چه و فهمیدیم آن چیزی نیست که سر کلاس خوانده‌ایم."

او علاوه بر مهارت آموزی در دانشگاه به "عقب ماندگی علمی" اشاره کرد و گفت: "اساتید ما هر چقدر هم مقاله بخوانند،‌ باز هم از علم روز عقب هستند. آن کتاب و این استاد،‌ حالا دانشجو را می‌خواهیم برای چه زمانی تربیت کنیم برای آینده."

دکتر روحانی در این سخنرانی در دانشگاه تهران گفت: "در دنیا بسیاری از دانشگا‌ه‌ها هستند که از دولت کمک می‌خواهند یا کمک کمی می‌خواهند. این را باید به بخش خصوصی متصل کنیم."

دیدگاه 0

ارسال دیدگاه

آخرین اخبار
عربستان و  موضع جدیدش، در برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران
عربستان و موضع جدیدش، در ...

سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ۲۱:۳۶

دکتر روحانی: در نیویورک می‌توانستم تصمیم بگیرم تحریم‌های آمریکا‌ را بشکنیم
دکتر روحانی: در نیویورک م ...

سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ۲۱:۰۹

مبارزه با فساد؛ واکنش آیت الله رئیسی و پخش بیانیه علیه  دکتر روحانی در مجلس
مبارزه با فساد؛ واکنش آیت ...

سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۱۵

47 پاسپورت قدرتمند جهان
47 پاسپورت قدرتمند جهان ...

سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ۰۹:۳۷

جیمی کارتر رئیس جمهور سابق آمریکا تحت عمل قرار می گیرد
جیمی کارتر رئیس جمهور ساب ...

سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ۰۹:۲۷

فعالین اجتماعی
دکتر روحانی: در نیویورک می‌توانستم تصمیم بگیرم تحریم‌های آمریکا‌ را بشکنیم
دکتر روحانی: در نیویورک م ....

سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ۲۱:۰۹

سالگرد دیوار برلین؛ مرکل: هیچ دیواری آنقدر بلند نیست که نتوان آن را پایین آورد
سالگرد دیوار برلین؛ مرکل: ....

یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ ۰۱:۱۷

اعظم طالقانی، ترسیم چهره مدرن از زن مسلمان
اعظم طالقانی، ترسیم چهره ....

پنجشنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۸ ۱۶:۵۴

دیده‌بان حقوق بشر: تحریم‌های آمریکا سلامت مردم ایران را تهدید می‌کند
دیده‌بان حقوق بشر: تحریم‌ ....

سه شنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۸ ۲۰:۴۶