شما اینجا هستید
آخرین اخبار

برای نمایش در سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید

ظریف: در نیویورک گفتند اگر به کاخ سفید نروم ظرف دو هفته تحریم می‌شوم
ظریف: در نیویورک گفتند اگر به کاخ سفید نروم ظرف دو هفته تحریم می‌شوم

به گزارش اسکالات نیوز، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در کنفرانس مطبوعاتی در ساختمان وزارت خارجه در تهران به سئوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد و در خصوص سفرش به نیویورک و دیدارش با سناتور رند پال گفت: "در سفر به نیویورک به من اعلام شد دعوت کاخ سفید را به مذاکره بپذیرم در غیر این صورت ظرف دو هفته تحریم می‌شوم".

 ظریف گفت که آمریکا اعلام کرده که با تحریم من "می‌خواهد با صاحبان واقعی قدرت در ایران مذاکره کند" و به تحریم رهبر جمهوری اسلامی پیش از خود اشاره کرد و گفت: "آمریکا که رهبری ایران را تحریم کرده با چه کسی می خواهد مذاکره کند. کسی از آمریکا نمی پذیرد که من دنبال مذاکره هستم."

وزیرامور خارجه کشورمان، در خصوص پیشنهاد ایالات متحده آمریکا برای تشکیل نیروی نظامی مشترک برای حفاظت خلیج فارس گفت که آمریکا مسئول "آتش افروزی در خلیج فارس است و نمی تواند آتش نشان باشد".

وی همچنین با اشاره به توقیف کشتی ایرانی در جبل‌ الطارق توسط انگلیس آن را "راهزنی دریایی" دانست و گفت که "دولت انگلیس در ترور اقتصادی با آمریکا همدستی کرده است". او ایران را "مسئول تامین امنیت خلیج فارس" معرفی کرد و اینکه "گاهی در برابر برخی از تخلفات در خلیج فارس چشم پوشی می کردیم اما الان دلیلی بر چشم پوشی از تخلفات نمی بینیم."

ظریف در پاسخ به سئوالی در خصوص احتمال کاندیداتوری‌اش در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: " من یک بار در تلویزیون هم گفتم که می‌خواهید برویم محضر و امضا کنم و الان در برابر همه جهان اعلام می‌کنم آن کار را بلد نیستم. نگران ۱۴۰۰ نباشید و به خاطر نگرانی از سال ۱۴۰۰ مانع کار من نشوید. در سال ۱۴۰۰ یا منزل هستم یا دانشگاه یکی از این دو".

به گفته وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در برجام رسیدن به چنین روزهایی پیش‌بینی شده است و گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی‌اش انجام خواهد شد اما "به معنی خروج از توافق هسته‌ای برجام نخواهد بود".

 ظریف همچنین در پاسخ به گزارش‌ها درباره ابراز تمایل عربستان برای کاهش تنش با ایران گفت :از تماسی از سوی عربستان با ایران خبر ندارم".

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص مذاکره با آمریکا در برجام حضور آمریکا در برجام را "شر ضروری" خواند و دلیل آن را عضویت دائم این کشور در شورای امنیت اعلام کرد که برای لغو تحریم های شورای امنیت، حضور این کشور ضروری بود.

به گفته وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برجام "به نفع یک طرف نبود به نفع همه و مشترک بود " و "هیچ راه قانونی برای بازگشت تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران وجود" ندارد.

دیدگاه 0

ارسال دیدگاه

آخرین اخبار
حقایقی در باره تخم‌مرغ؛ بالاخره خوب است یا مضر؟
حقایقی در باره تخم‌مرغ؛ ب ...

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۴۸

اردوغان: ترکیه ۱۲ پست بازرسی و دیدبانی در سوریه ایجاد می‌کند
اردوغان: ترکیه ۱۲ پست باز ...

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۱۳

اف‌ای‌تی‌اف مهلت ایران را چهار ماه دیگر تمدید کرد
اف‌ای‌تی‌اف مهلت ایران را ...

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۳۴

انفجار مرگبار در یک مسجد در ننگرهار؛ دست‌کم ۶۲ کشته و ۳۶ زخمی برجا گذاشت
انفجار مرگبار در یک مسجد ...

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۲۳

برگزیت؛ جانسون می‌گوید 'نتیجه بهتری' از توافق او ممکن نیست
برگزیت؛ جانسون می‌گوید 'ن ...

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۰۵

فعالین اجتماعی
دکتر روحانی: اگر ۴۰ سال است که به نتیجه نرسیده‌ایم، باید همه‌پرسی برپا کنیم
دکتر روحانی: اگر ۴۰ سال ا ....

چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۲۱:۰۵

کشف اسکلت جدید انسان نئاندرتال در غار شانه در اقلیم کردستان
کشف اسکلت جدید انسان نئان ....

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ۲۲:۴۱

دختران افغان در استادیوم کابل با سحر خدایاری، مشهور به 'دختر آبی' ابراز همبستگی کردند
دختران افغان در استادیوم ....

شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ۰۹:۴۴

وکیل استاد شجریان از «موثر» بودن تجدیدنظرخواهی در شکایت از صداوسیما خبر داد
وکیل استاد شجریان از «موث ....

شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ۰۱:۱۰