شما اینجا هستید
آخرین اخبار

برای نمایش در سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید

دکتر روحانی: در نیویورک می‌توانستم تصمیم بگیرم تحریم‌های آمریکا‌ را بشکنیم
دکتر روحانی: در نیویورک می‌توانستم تصمیم بگیرم تحریم‌های آمریکا‌ را بشکنیم

به گزارش اسکالات نیوز، دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان گفته است که در جریان سفر اخیرش به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد "پیشنهادهای خوبی برای شکستن تحریم آمریکا داده شد" اما ایران این پیشنهادات را نپذیرفت.

دکتر روحانی که در کرمان سخرانی می‌کرد گفته است "می‌توانستم تصمیم بگیرم که تحریم را بشکنیم و شرایط طوری بود که باید به رئیس جمهور آمریکا اعتماد می‌کردیم که کار بسیار سختی بود، شاید اگر رئیس جمهور دیگری در آمریکا بود این کار تا اول مهر ماه انجام و تمام می شد".

این برای اولین بار است که یک مقام ارشد  کشور از احتمال رفع تحریم های ایالات متحده در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ خبر می‌دهد.

پیش از این گزارش هایی غیررسمی درباره ارائه طرح توقف تحریم های آمریکا در برابر بازگشت ایران به اجرای کامل تعهداتش در برجام و دائمی کردن برخی از تعهدات این توافق از سوی ایران منتشر شده بود.

گزارش های دیگری هم مبنی بر احتمال موافقت آمریکا با گشایش یک خط اعتباری برای خرید نفت ایران منتشر شده بود.

در زمان حضور دکتر روحانی در نیویورک ویدئویی منتشر شد که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، را در کنار بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس نشان می‌داد که رو در روی رئیس جمهور ایران به او می گفت اگر نیویورک را بدون دیدار با ترامپ ترک کنید، "فرصت‌سوزی" خواهد شد.

حضرت آیت الله سید علی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب، که مخالف مذاکره مقام های دولت با آمریکاست اخیرا گفته است که رئیس جمهور فرانسه "یا فردی ساده است یا همدست دونالد ترامپ".

تابستان سال جاری و چند هفته پیش از برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفته بود شرایط برای دیدار دونالد ترامپ و دکتر حسن روحانی آماده شده و اظهار امیدواری کرد که در چند هفته آینده این دو با هم دیدار کنند.

ساعاتی پیش از این اظهارات، دکتر حسن روحانی گفته بود به خاطر "منافع" مردم حاضر است با هر کسی دیدار کند. دکتر روحانی گفته بود: "گویی در گوش بعضی‌ها پنبه است و هر چه ما می‌گوییم آنها می‌گویند مذاکره چه خاصیتی دارد".

یک روز پس از این، دکتر روحانی از موضع خود عقب نشست و اظهارات حضرت آیت الله سید علی خامنه ای را تکرار کرد که رهبر معظم انقلاب می‌گوید اجازه دیدار مقام های دولتی با دونالد ترامپ و مذاکره با دولت آمریکا را نمی دهد

حضرت آیت الله  سید علی خامنه ای ضمن تکرار این مواضع و "بدعهد" خواندن آمریکا به دلیل خروج از برجام، پیشتر در دیدار با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن که برای انتقال پیام دونالد ترامپ به تهران آمده بود هم گفت که "ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌داند".

رهبر معظم انقلاب، اوایل ماه جاری میلادی نیز بار دیگر هر گونه مذاکره با آمریکا را قاطعانه رد کرد و گفت مسئولانی که چنین مذاکراتی را حلال مشکلات می‌دانند "صددرصد اشتباه می‌کنند."

با گذشت یک سال از اجرای تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران، دکتر حسن روحانی گفته "وضعیت کشور عادی نیست" و به دلیل ناتوانی در فروش نفت تحریم شده، دولت برای اداره کشور با مشکل مواجه است.

دکتر روحانی یک روز پیش از اظهارات خود درباره تاثیر تحریم های آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران گفته بود "پیامبر با کافران پیمان می بست و وقتی آنها پیمان اول را زیر پا می گذاشتند، پیمان دوم را می بست".

اخبار تصادفی
دیدگاه 0

ارسال دیدگاه

آخرین اخبار
کاهش 850 تومانی نرخ دلار در آستانه نوروز
کاهش 850 تومانی نرخ دلار ...

پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ ۱۵:۰۱

چرا سیاست وزارت صمت برای کاهش قیمت خودرو شکست خورد؟
چرا سیاست وزارت صمت برای ...

چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۷:۳۸

نرخ جدید دلار و دیگر ارزها در صرافی‌; دوشنبه 14 بهمن 98
نرخ جدید دلار و دیگر ارزه ...

دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ ۱۴:۱۳

دیوان عدالت اداری: کارفرمایان موظف به پرداخت حق بیمه دوره کارآموزی کارگران شدند
دیوان عدالت اداری: کارفرم ...

دوشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ ۱۷:۳۲

شرکت بوئینگ به چه علت جریمه شد؟
شرکت بوئینگ به چه علت جری ...

چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ ۱۲:۲۸

فعالین اجتماعی
دکتر سیدمحمد خاتمی تأمین زندگی برخوردار برای اقشار جامعه را خواستار شد
دکتر سیدمحمد خاتمی تأمین ....

پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ۰۷:۱۰

خبرگزاری کیودو: ایران پیشنهاد کرده که  دکتر حسن روحانی به ژاپن سفر کند
خبرگزاری کیودو: ایران پیش ....

سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ۲۱:۳۶

دکتر علی لاریجانی: شورای هماهنگی سران قوا موقتی است، ایران درهای مذاکره با آمریکا را نبسته
دکتر علی لاریجانی: شورای ....

یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ ۲۰:۵۸

دکتر روحانی: در نیویورک می‌توانستم تصمیم بگیرم تحریم‌های آمریکا‌ را بشکنیم
دکتر روحانی: در نیویورک م ....

سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ۱۸:۳۹